• slajd Gerard
  • slajd Neuman
  • Duch i Ogień
  • Slajd6
  • Baner1
  • Alfons
  • Slajd 7
  • slajd8

 MSZE ŚW.

Msza w

 

 NIEDZIELE I ŚWIĘTA
 7:00, 9:00, 11:00, 12:30, 16:00, 18:00

 DNI POWSZEDNIE
 6:30, 7:30, 18:30
___________________________________________

 SPOWIEDŹ

 NIEDZIELE I ŚWIĘTA
 15 min. przed każdą Mszą św.  i podczas Mszy św.

 DNI POWSZEDNIE
 podczas wszystkich Mszy św.
___________________________________________

 NABOŻEŃSTWA

 NOWENNA DO MBNP
 każdy wtorek - godz. 18:00

 DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
każdy piątek - godz. 15:00

 DO ŚW. MONIKI
  
27 dzień miesiąca - po wieczornej Mszy św.

 DO ŚW. RITY
 22 dzień miesiąca - po wieczornej Mszy św.

 DO ŚW. JANA NEUMANA
 5 dzień miesiąca - po wieczornej Mszy św.

 DO ŚW. GERARDA
16 dzień miesiąca - po wieczornej Mszy św.

 

 

Historia parafii

Scan0001

Kościół został zbudowany w 1923 r. ze składek 280 rodzin katolickich, wśród których było 80 rodzin polskich. Architektem tego kościoła w stylu neoromańskim był inż. K. Kuhn. 20 grudnia 1923 r. kościół konsekrował kard. Adolf Bertram z Wrocławia.

Parafia powstała 1 października 1926r.

Niemieccy mieszkańcy ówczesnego Szczecinka nazwali tę katolicką świątynię Polskim Kościołem.

Była to jedyna placówka duszpasterska kościoła katolickiego na tych ziemiach.

Pod koniec wojny w 1945 roku wnętrze kościoła zostało zniszczone i splądrowane.

Po wojnie Parafia p.w. Ducha Świętego istniała nadal, choć Kościołem parafialnym uczyniono kościół mariacki. Natomiast kościół p.w. Ducha Świętego był kościołem rektoralnym.

Redemptorystów do Szczecinka sprowadził ks. Czerniak w 1954 roku.

8 lipca nastąpiło uroczyste wprowadzenie kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła p.w. Ducha Świętego. Przed wojną była już odprawiana nowenna w języku niemieckim, dlatego też za sugestią ówczesnego ojca prowincjała wprowadzono nowennę w języku polskim.

W 1956 r. działalność redemptorystów w Szczecinku została przerwana przez władze państwowe.

Ponownie redemptoryści przybyli do Szczecinka 3 stycznia 1957 r. po tzw. polskim październiku i rozpoczęli na szeroką skalę działalność misyjno-duszpasterską.

W 1966 r. wnętrze kościoła zostało gruntownie przebudowane i dostosowane do nowej posoborowej liturgii. Wyburzono wówczas m.in. ambonę i drewnianą emporę. W centralnym miejscu prezbiterium umieszczono duży drewniany krzyż autorstwa znanego krakowskiego rzeźbiarza M. Chromego.

W 1973 r. wydzielono w Szczecinku dwie parafie Narodzenia N.M.P. i Ducha Świętego.

Trzeba w tym miejscu koniecznie wspomnieć, że działalność duszpasterska Ojców obejmowała również miejscowości poza Szczecinkiem, takie jak: Turowo, Dworsko, Dziki, Łabędź, Jeleń, Jelonek, Przyjezierze, Krągi, Jelenino, Garbno, Sitno, Lipno.

W 1977 przemalowano nasz kościół, obraz M.B.N.P. umieszczono w prezbiterium.

W roku 2002 kościół został rozebrany. Pozostał tylko fronton, ściana południowa i zakrystia. Nastąpiła przebudowa świątyni według projektu pani Joanny Sapiehy-Kopickiej i jej męża. Kościół obecnie jest szerszy o 10 m i wyższy ok. 4 m. Wykonany z cegły klinkierowej z dachem spadzistym pokrytym dachówką ceramiczną. Nad świątynią góruje ogromny betonowy krzyż. Wewnątrz w prezbiterium znajduje się krzyż z poprzedniego kościoła, w który wbudowane jest tabernakulum. W całym kościele wraz z chórem jest ok.470 miejsc siedzących. Pod kościołem jest kaplica Miłosierdzia Bożego, która jest otwarta cały dzień.

W latach 1982-85 zbudowano dom parafialny, który jest potężnym zapleczem do pracy duszpasterskiej. Znajdują się tam salki dla poszczególnych grup, aula, klub młodzieżowy.

W 1985 r. zostały sprowadzone Ss. Służebniczki, które zamieszkały w części domu parafialnego.

Opieka duszpasterska Redemptorystów obejmuje wszystkich: od dzieci poprzez młodzież aż po dorosłych. W tę pracy duszpasterskiej, od 1985 roku dzielnie pomagają nam Siostry Służebniczki

Obecnie nasza parafia liczy ok. 8.300  mieszkańców.

DSC 0026

© 2017 Parafia Ducha Świętego w Szczecinku

Please publish modules in offcanvas position.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka). Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.
Ok