Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich koło w Szczecinku

KOLEJARZE PRZY GROBIE PAŃSKIM

Jak co roku, tak i w tym, kolejarze w Wielką Sobotę pełnili straż przy Grobie Pańskim. Również  w procesji rezurekcyjnej tradycyjnie kolejarze w mundurach nieśli baldachim.

WAGONIK KOLEJOWY

            Na Święta Bożego Narodzenia- 2012 kolejarze z PLK S.A. wykonali mały wagonik – platformę, na którym została umieszczona szopka, tworząc w ten sposób kolejową szopkę. Wagonik ten będzie stanowił stałą ekspozycję w ogrodzie klasztornym przy dzwonnicy. W Wielkim Poście 2013 kolejarze na wagoniku umieścili 14 granitowych kamieni wraz z krzyżem jako Drogę Krzyżową. W Wielką Sobotę z tych kamieni ustawiono kopiec imitujący Golgotę, a na nim krzyż, na którym jest zawieszona czerwona stuła, w ten sposób przypominając, że Jezus jest Najwyższym Kapłanem, a Jego śmierć krzyżowa, jest uobecniana podczas każdej Eucharystii.

Goszcząc w naszym kościele w dniu Święta Świętej Rodziny 30.12.2012 Ks. Biskup Krzysztof Zadarko odwiedził naszą Salę Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Był pełen podziwu i uznania. Ksiądz Biskup wpisał się również do naszej księgi pamiątkowej.

W tym roku oprócz szopki bożonarodzeniowej w kościele pojawiła się szopka kolejowa na zewnątrz kościoła przy dzwonnicy. Pomysłodawcą jest O. Leszek Zabdyr. Powstała dzięki  Panu Pawłowi Krogulcowi oraz pracownikom PKP PLK S.A. 

W Święto Kolejarza (25 listopada – niedziela) po każdej Mszy Świętej kolejarze zapraszali do zwiedzenia sali Świętej Katarzyny, aby zwiedzić tę salę, zobaczyć różne eksponaty i pamiątki kolejowe. Największą popularność zwłaszcza wśród najmłodszych parafian miała jeżdżąca kolejka. Również każdy mógł się wpisać do pamiątkowej księgi.

W prawdzie Święto Kolejarza Przypada w dzień 25 listopada we wspomnienie liturgiczne św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy, ale aby kolejarzom umożliwić uczestnictwo w diecezjalnych obchodach Święta Kolejarza w Pile, dlatego obchody w Szczecinku były w wigilię tego Święta. Najpierw o godz. 18.00 było nabożeństwo w intencji zmarłych kolejarzy, a później o 18.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia w intencji kolejarzy i ich rodzin oraz uczestników XXIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył O. Leszek Zabdyr. W procesji z darami min. była niesiona symboliczna żarówka, a to dlatego, ponieważ w ostatnim czasie kolejarze podświetlili pomnik św. Katarzyny oraz semafor znajdujący się przy pomniku. Po skończonej Mszy Świętej mimo nie najlepszej pogody wszyscy przeszli z zapalonymi pochodniami do pomnika św. Katarzyny, by tam przez wstawiennictwo św. Katarzyny zanieść modlitwy w intencji kolejarzy, ich rodzin i wszystkich podróżujących.

Strona 2 z 3