VIII Niedziela zwykła – 27.02.2022 r.

1. Dziś w Polsce, rozpoczyna się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W naszym narodzie uzależnionych jest aż ok. 1 milion osób; natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. (Codziennie pije alkohol aż 10 proc. Polaków.) Pijaństwo i uzależnienie od alkoholu, to prawdziwa pandemia i źródło dramatu kilku milionów polskich rodzin i kilkunastu milionów Polaków. Otoczmy je i ich rodziny cierpiące z tego powodu naszymi modlitwami.

2. Modlitwy do św. Moniki o dar wiary i nawrócenia dla bliskich osób dziś (27 dzień miesiąca) po wieczornej Mszy św.

3. We wtorek przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

4. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.
    Tego dnia - Msze o godz.: 6.30; 7.30; 9.00, 17.00 i 18.30;
    - kancelaria: rano jest nieczynna
    W Środę Popielcową katolików obowiązuje POST ŚCISŁY, a wiec jakościowy i ilościowy;
    JAKOŚCIOWY - czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (dla osób, które ukończyły 14 rok życia);
    i ILOŚCIOWY – czyli spożywamy dwa posiłki skromne i jeden do syta (dotyczy osób miedzy 18 a 60 rokiem życia).
    POST ŚCISŁY obowiązuje również w Wielki Piątek.
    Natomiast we wszystkie piątki w ciągu roku obowiązuje POST JAKOŚCIOWY (czyli: w piątki nie spożywamy pokarmów mięsnych);
    W Wielkim Poście obowiązuje również zakaz urządzania zabaw
    i uczestniczenia w nich;

5. Droga krzyżowa, w piątki:
    - dla dzieci – o godz. 17.00
    - dla dorosłych i młodzieży – o godz. 18.00

6. W tym tygodniu będziemy przeżywać pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca:
    w czwartek
    - o godz. 18.30 – Msza św. wspólnotowa dla wszystkich grup parafialnych;
    w piątek:
    – spowiedź – rano przed mszami oraz od godz. 18.00;
    - wizyta u chorych – tylko po wcześniejszym zgłoszeniu w kancelarii;
    • w sobotę – o godz. 8:00 różaniec i modlitwy w duchu fatimskim;

7. W najbliższy piątek, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele; Z tej okazji droga krzyżowa i Msza Święta będzie sprawowana w intencji osób zranionych.

8. Zapraszamy na kolejne czuwanie z cyklu „Duch i ogień” w piątek o godz. 19.30. Młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania - obecność obowiązkowa.

9. W sobotę, 5 marca ulicami naszego miasta przejdzie kolejny Męski Różaniec – wynagradzająca modlitwa różańcowa mężczyzn, za zniewagi, grzechy i bluźnierstwa. Wymarsz o godz. 14.00 spod kościoła mariackiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie na zakończenie będzie sprawowana Eucharystia.

10. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy parafialne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Proszę o zaplanowanie i zarezerwowanie sobie czasu, by moc w nich uczestniczyć.

11. Wojna na Ukrainie.
    Na prośbę papieża Franciszka i apel apel Abp Gądeckiego Środa Popielcowa będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.
    Biskup Edward Dajczak, zarządził, aby zarówno dzisiaj (niedziela), jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

12. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o modlitwę o pokój i ustanie wojny na Ukrainie w naszej parafii od dziś przez najbliższy tydzień będzie godzinna adoracja Najśw. Sakramentu
    - dziś w niedzielę - od godz. 17.00 od godz. 18.00 będzie;
    - w dni powszednie – od godz. 17.30 do 18.30 (za wyjątkiem: wtorku do godz.
    18.00 oraz Środy Popielcowej )

13. Zapraszamy i zachęcamy do podjęcia Nowenny do św. Andrzeja Boboli w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Nowenna rozpocznie się w czwartek, 3 marca br., a zakończy w przededniu rocznicy święceń św. Andrzeja, tj. w piątek, 11 marca br.

14. AKCJA 1% dla parafii.
    Jeśli ktoś z parafian chciałby wspomóc naszą parafię w uzyskaniu dodatkowych środków finansowych, to może to uczynić przekazując 1% ze swoich podatków. Jak to uczynić? W rozliczeniu rocznym podatków – trzeba wybrać jako odbiorcę 1% podatku - Fundację SMS z Nieba (KRS 0000475218) i w celu szczegółowym wpisać hasło: mały kościół. Dzięki temu Urząd Skarbowy przekaże tę kwotę na konto Fundacji SMS
    z Nieba, a Fundacja przekaże je na konto naszej parafii.

15. W domu rekolekcyjnym w Rowach, k Słupska odbędą się dwie serie rekolekcji pt. „Sztuka podejmowania decyzji – czyli jak szukać i znajdować wolę Bożą”, które poprowadzi o. Piotr Wiśniewski, redemptorysta;
    Terminy:
    - weekend: 11-13 marca br. (koszt: 240 zł)
    - wersja dłuższa: 16-20 marca br. (koszt:420 zł)
    Zgłoszenia: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kom. 693 642 834

16. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy inspiracje do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Tematem wiodącym są rodzaje wielkopostnych umartwień oraz ich sens.

- śp. Piotr Kleszyński, zam. ul. Mestwina, l. 92;
    - śp. Maria Lichwa, zam. ul. Chełmińska, l. 72;
    - śp. Halina Sokołowska, zam. ul. Warcisława IV, l. 89;
    - śp. Urszula Winiarczyk, zam. ul. Piłsudskiego, l. 72;
    Polećmy Ich Bożemu miłosierdziu...