SOLIDARNI  z  Ukrainą

Z ogromnym bólem serca obserwujemy, to co dzieje się w Ukrainie. Widzimy ogrom tragedii, wobec której nie możemy pozostać obojętni. Cierpienie Ukraińców wyzwoliło w Polakach ogromne pokłady dobra. Z pomocą śpieszą dziesiątki tysięcy Polaków, w tym także Caritas naszej Diecezji. Koordynacją działań zajmują się urzędy wojewódzkie i lokalne samorządy. W związku z tym: prosimy Was o zgłaszanie w kancelarii: 

a) wolnych pokoi, mieszkań oraz chęci przyjęcia uchodźców
    Zgłoszenia miejsc powinny zawierać następujące dane: imię i nazwisko osoby przyjmującej, numer telefonu, dokładny adres i ilość miejsc dla uchodźców. Można też zgłaszać bezpośrednio na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

b) poszukujemy wolontariuszy, chętnych do pracy – do pomocy: 

 • nauczycieli do nauki j. polskiego
 • osób z wykształceniem prawniczym
 • animatorów czasu wolnego – dla dzieci i całych rodzin 
 • osób do wsparcia psychologicznego (ze znajomością języka np. rosyjskiego)

c) ofert pracy

d) Zbiórka produktów pomocowych, dla uchodźców, którzy zamieszkali w naszym mieście i powiecie:  

 • ubrania dla nastolatków od 13 roku życia;
 • środki czystości – proszki i płyny do prania, gąbki do mycia;
 • mleko w kartonach;
 • mleko w proszku dla dzieci od 1 do 4 miesiąca;
 • konserwy mięsne;
 • bielizna damska (nowa);
 • bielizna i skarpetki dziecięce (nowe); 
 • sztućce, talerzyki (plastikowe) oraz ściereczki;
 • karma dla psów i kotów;

Uwaga – składamy tylko nowe dary pomocowe. 

Ww. produkty prosimy zanosić do MAGAZYNU, który mieści się w dawnym internacie szkół budowlanych przy ul. Artyleryjskiej 9, w Szczecinku 

e) POMOC humanitarna i finansowa dla redemptorystów i redemptorystek
mieszkających na Ukrainie.  

       Wiemy, że dwie placówki naszych ukraińskich współbraci znajdują się na wschodzie Ukrainy: Czernihów przy granicy z Białorusią (wielokrotnie ostrzeliwany i wciąż walczący) oraz Berdiańsk nad Morzem Czarnym, nieopodal Mariupola (zajęty już przez armię rosyjską). Pozostałe placówki, w tym sióstr redemptorystek kontemplacyjnych i czynnych, są jeszcze w miarę bezpieczne.

Konto złotówkowe redemptorystów z Ukrainy, na które można przelewać środki finansowe na rzecz Ukraińców:

PLN  21 1240 1037 1111 0011 0384 2748 – z dopiskiem „Ukraina” 

Właściciel konta: Prowincja Lwowska Redemptorystów